Zajímavosti

V obci Sviny lze nalézt mnoho způsobů, jak trávit volný čas. Možnosti jsou, jak rekreační, tak i sportovní. Ke sportovním účelům je možné v obci využít tenisový kurt, workoutové hřiště nebo fotbalové hřiště. Rekreační i sportovní rybáře jistě potěší možnost rybaření na vodní nádrži Cihelna.

  • Rybaření ve Svinech – rybník Cihelna

Prodej povolenek:        Josef Hejl, mob. 736 465 538

Informace o revíru:     Petr Čečka:  728 038 097, Jiří Veselý:  602 109 287 a Lukáš Bílek: 774 161 812

20

Rybník Cihelna nebo-li „Hliňák“

  • Pronájem tenisového kurtu

Kontakt:         Josef Hajíč (zapůjčení kurtu je možné zajistit v hospůdce Sviny)

Oblast je také vhodná na procházky po okolí. Velmi příjemná procházka do přírody je po hrázích rybníků Dorotka a Holý za obcí směrem na Dolní Bukovsko nebo stejným směrem je možné se pěšky vydat do obce Kundratice. Na své si ve Svinech přijdou i in-line bruslaři, kteří se mohou projet po upravených a méně frekventovaných cestách do všech směrů (Borkovice, Dolní Bukovsko i Veselí nad Lužnicí). Obcí také prochází cyklistická stezka Greenway selského baroka, která ukazuje cyklistům nejkrásnější blatské vesnice s ukázkami lidové architektury.

Také v zimě obec Sviny a její okolní krajina nabízí zajímavý pohled. Během mrazivého počasí je možné bruslit na zamrzlých rybnících na návsi a při dostatku sněhu mohou děti také sáňkovat na kopečku u kapličky.

21

Sviny v zimě


 

V okolí obce Sviny je mnoho další rekreačních oblastí, které je možné navštívit:

Greenway selského baroka

Greenway selského baroka navazuje na páteřní trasu Greenways Praha – Vídeň. Tato trasa spojuje 12 obcí, v nichž můžeme vidět nejkrásnější ukázky jedinečné architektury jižních Čech, tzv. selského baroka. Tyto obce leží severozápadně od Veselí nad Lužnicí, v kraji nazývaném Blata. Na 36 kilometrové trase můžete poznat místní krajinu a její historii, přírodu, kulturu i tradice. Okruh vede po méně frekventovaných okresních silnicích v rovinaté krajině. Turisté si mohou cestou prohlédnout naučnou stezku Borkovická blata, navštívit keramickou dílnu U Kočků ve Svinech, projet se na koních v Zálší či Mažicích nebo se seznámit s výrobou loutek v kovárně v Záluží u Vlastiboře. Venkovní posezení s domácí kuchyní nabízí Hospůdka ve Svinech.

Naučná stezka Borkovická blata

V okolí sousední obce Borkovice se nachází Naučná stezka Borkovická blata. Tato stezka prochází přírodní rezervací se specifickou rašeliništní vegetací, kterou představují blatkový bor a ostřicovo-suchopýrové mokřady. Stezka měří 6 km, část vede po povalových chodnících. Návštěvníci zde naleznout přibližně 60 tabulí s informacemi o místní flóře a fauně, těžbě a využití rašeliny i blatské lidové kultuře. Prohlídka naučné stezky trvá přibližně tři hodiny.

Veselské pískovny

Veselské pískovny se rozprostírají na 240 hektarech v Chráněné krajinné oblasti a biosférické rezervaci Třeboňsko. Pět oddělených štěrkopískových jezer vzniklo po těžbě štěrkopísku v letech 1952 až 1986. Je zde vyznačena i tematická naučná stezka. Čtrnáct informačních tabulí rozmístěných na březích dvou jezer vytváří okruh v délce sedmi kilometrů. Seznamují s historií krajiny a okolních obcí a hlavně s přírodou v oblasti štěrkopískových jezer. K pískovnám také neodmyslitelně patří přírodní rezervace Pískový přesyp u Vlkova, což je téměř hektar pouště s jedinečnou teplomilnou flórou a faunou. Nekonečné pláže, které místy lemují borové lesy, poskytují dostatek soukromí a umožňují krásné koupání v letních měsících.